Júliusban a belföldi értékesítésben kismértékben változtak, 0,2 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva.

Illusztráció – fotó: Vajda János / MTI

Az ipari exportértékesítési árak 5,3 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a közel 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparéi 6,0 százalékkal nőttek. Így az ipari termelői árak összességében 3,4 százalékkal meghaladták a tavaly júliusiakat – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Belföldön a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 1,8 százalékkal emelkedtek a termelői árak, a 32 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,7 százalékkal csökkentek.

Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon, egyebek közt a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában továbbra is érezhető volt – jegyezte meg jelentésében a KSH. A belföldi termelői árak április óta alacsonyabbak az egy évvel korábbiaknál. Az előző hónaphoz képest júliusban, épp úgy, mint júniusban 0,8 százalékkal emelkedtek.

A feldolgozóipar átlagos termelői áremelését jóval meghaladó, 5,2 százalékos éves drágulást mért júliusban a KSH az élelmiszeriparban, 5,5 százalékost a járműiparban és 4,8 százalékost a villamos berendezések gyártásában. A gumiiparban 4,4 százalékkal, a számítástechnikai gyártóknál 3,2 százalékkal, a gyógyszeriparban 1,0 százalékkal voltak magasabbak az árak. A vegyiparban 4,0 százalékkal, a kőolajfinomításban 13,5 százalékkal estek a termelői árak egy év alatt.

A fogyasztási cikkek termelői ára átlagosan 5,1 százalékkal, a beruházási javaké 5,6 százalékkal volt magasabb a tavaly júliusinál. A feldolgozóipari exportárak forintban mért 6,0 százalékos emelkedéséhez hozzátartozik, hogy júliusban az euróval szemben 7,92 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 5,74 százalékkal gyengébb volt a forint árfolyama, mint egy évvel azelőtt.

Forrás: KSH / MTVA / MTI

A járműipar exportárai 7,8 százalékkal meghaladták a tavaly júliusiakat, a gépgyártásban 7,6 százalékos, a villamosberendezések gyártásában 6,5 százalékos volt az emelkedés, a számítástechnikai exportárak viszont csak 2,5 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek exportára 8,5 százalékkal, a gyógyszereké 4,2 százalékkal emelkedett.

Az év első hét hónapjában a belföldi értékesítés árai 0,5, az exportértékesítéséi 4,9 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, így az ipari termelői árak összességében 3,4 százalékkal voltak magasabbak.