Az ASML chipgyártást biztosító gépei iránt továbbra is hatalmas a kereslet, azonban mindezt nem az aktuális piaci helyzet és fogyasztói kereslet, hanem hosszú távú tervek táplálják.

Illusztráció: Pixabay

Az ASML a múlt héten számolt be a vártnál jobb harmadik negyedéves üzleti eredményeiről. Mindenki rosszra számított a chipszektor inflációból, recessziós félelmekből és csökkenő költekezésekből eredő nehéz helyzete miatt, azonban az ASML-nek rekordmennyiségű foglalása van. 1,7 milliárd a negyedéves nyereségük, 5,8 milliárd eurós árbevétel mellett.

A holland kormány megtiltotta a cégnek, hogy Kínába szállítsa a legjobb gépeit, azonban régebbi eszközökre nincs ilyen korlátozás, nem vár az ASML túl nagy hatást a Kínára kivetett amerikai szankcióktól. Az ASML eladásainak 16 százalékát generálja Kína, valamint az ASML európai cég lévén kevés amerikai technológiát használ, tehát a korlátozások is kevésbé érintik.

Az ASML szerint Kína nem nagyon tud hozzájutni más eszközökhöz, valamint, ha a kínai rendelések visszaesnek, a gépeket egyszerűen másnak adják el, ugyanis a vállalat állítása szerint hatalmas a kereslet.

Peter Wennink vezérigazgató szerint a chipgyártó ügyfelek a hosszú távú terveikre, a jövőbeli kapacitásbővítésekre és az újabb és újabb gyárakra koncentrálnak, nem pedig a jelenlegi gazdasági lassulásra és piaci gyengeségekre (PC, mobil, memóriachip).

A rendszereik iránti kereslet nagyon erős, rekordmennyiségű foglalásuk van, a harmadik negyedévben 8,9 milliárd euró értékben – állítja Wennink. Egyenként 160 millió dollárba is kerülhetnek a holland cég gépei, ezeket használja a TSMC, a Samsung és az Intel is. Az ASML-nak már 38 milliárd eurónyi foglalása van, 2025-re saját kapacitásait is bővítené.

Az elhúzódó gazdasági problémák miatt azonban egyes elemzők további óvatosságra intenek 2023-mal kapcsolatban.