Megszülettek az első támogatói döntések a 2 milliárd forint keretösszegű, új, feltételesen visszatérítendő finanszírozási formát alkalmazó technológiai modernizációt támogató pályázat keretében – tájékoztatta Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-t.

A támogatásokkal a kkv-szektor versenyképességét szeretnék növelni – fotó: pixabay.com

Az újszerű finanszírozási formát alkalmazó program az Európai Unióban is egyedülállónak számít, ez idáig csak Portugáliában alkalmaztak hasonló konstrukciót a vállalatok támogatására – tette hozzá. Első alkalommal 6 mikro-, kis- és középvállalkozás nyert el összesen 230 millió forint értékű kormányzati fejlesztési forrást a "Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai modernizációjának támogatása" című felhívás keretében.

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében megjelent újszerű, feltételesen visszatérítendő finanszírozási formát alkalmazó pályázati felhívás teljes keretösszege 2 milliárd forint – mondta. A nyertes vállalkozások új eszközök, gépek beszerzésére, új technológiai rendszerek kialakítására, valamint ezekhez kapcsolódó információs technológiai fejlesztésekre fordíthatják a támogatást – tette hozzá.

A program keretében a pályázó teljesítménye a támogató által előre meghatározott eredményességi céloknak a projektmegvalósítást követő fenntartási időszakban való visszamérése révén kerül összevetésre a beadáskori állapottal. Ezen összevetés végén születik meg a döntés a visszatérítési arányról, azaz a pályázó részleges vagy akár teljes felmentést kaphat az előzetesen kiutalt támogatás visszafizetése alól – mondta Rákossy Balázs.

Az államtitkár kiemelte, hogy a várakozások szerint az eredményességhez kötött visszatérítési arány miatt a kedvezményezettek kiemelt figyelmet fognak fordítani a projektek hatékony végrehajtására. A cél, hogy olyan fejlesztéseket támogasson a kormány a program keretében, amelyek eredményeképpen a kedvezményezettek a saját múltbeli pozíciójukhoz képest mérhető fejlődést érnek el.

A pályázat továbbra is elérhető, a tervek szerint több mint ötven vállalkozás technológiai modernizációja valósulhat meg, és amennyiben a pályázati konstrukció tapasztalatai visszaigazolják a várakozásokat, akkor a jövőben várhatóak majd hasonló pályázati kiírások magasabb keretösszeggel is – jegyezte meg Rákossy Balázs.