A robottechnológia lehet a megoldás a szakemberhiányra, főleg az ipart és a szolgáltató szektort segíthetik a korszerű alkalmazások: az automatizálás Magyarországon félmillió állást válthat ki – közölte a Universal Robots (UR) az MTI-vel.
A magyar foglalkoztatottak 12 százalékát érintheti az automatizáció – fotó: actemium.com
A cég elemzése szerint jelentősen át fog alakulni a munkaerőpiac a robotok hatására. Idén világszerte 14 százalékkal több ipari robotot üzemeltek be, mint tavaly, 2019-ig pedig évente átlagosan 13 százalékos növekedés várható – írták az International Federation of Robotics előrejelzésére hivatkozva. Mint azt hozzátették, az együttműködő robotok piaca a 2015-ben mért 110 millió dollárról 2022-re 3,3 milliárd dollárra nőhet; az automatizálásban leginkább érintett szektorok közé tartozik az autóipar, az elektronikai összeszerelő ipar, a fém- és a gyógyszeripar. A cég előrejelzése szerint a Közép- és Kelet-Európában is a globálishoz hasonló lehet a növekedés.
A UR szerint a robotizáció megoldást jelenthet a magyar munkaerőpiacot sújtó szakemberhiányra. A feldolgozóiparban a cégek 70, míg a szolgáltató szektorban 40 százaléka nevezte a munkaerőhiányt termelést korlátozó tényezőnek. A közlemény a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérésére hivatkozva arra figyelmeztet, hogy a magyar foglalkoztatottak 12 százalékát érintheti az automatizáció.
A fentiek alapján tehát ez azt jelenti, hogy Magyarországon a robotok félmillió állást válthatnak ki: ezek harmada az iparhoz, ötöde az irodai adminisztrációhoz kapcsolódik. A közlemény szerint a robotok ma már a kis- és középvállalkozások számára is elérhetőek, de Magyarországon a magánszektor jelentős része még nem képes ilyen beruházásokat megvalósítani.
A UR szerint a növekvő automatizálás azzal is járhat, hogy munkahelyek szűnnek meg, ezért érthetőnek nevezték az emiatti félelmeket. Az együttműködő robotok azonban, mint nevük is mutatja, nem a humán munkaerő leváltására jöttek létre, hanem az emberi feladat elvégzésének segítésére – tették hozzá. A cég kelet-közép-európai vezérigazgatója szerint az emberi kreativitás, érzékelés és intelligencia, a döntéshozatali képesség nem pótolható, így a teljes automatizáció valószínűleg sosem fog megvalósulni, de a monoton vagy veszélyes feladatokra jobban beválhatnak a robotok.
A Universal Robots 2005-ben jött létre Dániában. Első UR-robot 2008 decemberében megjelent a piacon; a cég ma már a világ több mint 50 országában értékesít. A Universal Robots világszerte több mint 270 embert foglalkoztat; leányvállalatokkal és regionális irodákkal rendelkezik az USA-ban, Spanyolországban, Németországban, Szingapúrban, Csehországban, Indiában és Kínában.