Második alkalommal rendezik meg Debrecenben a Science No Fiction Tudományfesztivált, és annak részeként a First Lego League nemzetközi robotprogramozási versenysorozat kelet-európai elődöntőjét, amelynek február 4-én és 5-én a Kölcsey központ ad otthont.
A rendezvénynek fontos szerepe van az utánpótlás nevelésében is – fotó: unideb.hu
Ábrahám László, a National Instruments (NI) Hungary Kft. ügyvezetője, a National Instruments a Virtuális Műszerezésért Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, a cégük azért kapta meg a verseny rendezési jogát, mert évek óta eredményesen vesz részt a First Lego League versenysorozat szervezésében, és egyre sikeresebb a vállalat 2009 óta működő mentorprogramja, amely a robotprogramozást és a természettudományos gondolkodást segíti.
Tóth Gabriella, az NI Hungary Kft. közösségi kapcsolati referense szerint a Science No Fiction Tudományfesztivál elsődleges célja is a természettudományok, a műszaki és informatikai területek iránti érdeklődés felkeltése. Ez az esemény a jövőről szól, mert a ma diákjai lesznek a jövő innovátorai – hangsúlyozta.
A tudományfesztiválon 18 kiállító mutatkozik be, ott lesz például különböző programokkal a Csodák Palotája, a Mobilis Győr és az AGORA Tudományos Élményközpont is. Bemutatkozik a Drónpilóták Országos Egyesülete, és a Puli Space Technologies is, amely a tervek szerint 2019-ben automata robotot küld a Holdra.
A Magyar Robotépítők Egyesület robot-vezetéssel, virtuális játékokkal és levegőben történő robotszereléssel is készül. A BME Formula Racing Teamje saját tervezésű és építésű versenyautóját mutatja be a fesztiválon. A RÉS Egyesület jóvoltából pedig az érdeklődők testközelből ismerkedhetnek meg a 3D nyomtatás rejtelmeivel.
Rengeteg eszköz működését bemutatják – fotó: unideb.hu
A tudományfesztivál keretében február 5-én rendezik meg a First Lego League nemzetközi robotprogramozási versenysorozat kelet-európai elődöntőjét, amelyen hat ország legsikeresebb középiskolás csapatai mérik össze felkészültségüket és kreativitásukat. Csehország, Szlovákia, Románia, Bulgária és Oroszország legjobbjai mellett a magyar versenyzők is bemutatják, hogyan tudnak legórobotot építeni, miképpen tudják azt programozni, de számot adnak a témával kapcsolatos kutatómunkájukról is a debreceni Kölcsey központban.
Komolay Szabolcs (Fidesz-KDNP), Debrecen kulturális alpolgármestere kiemelte, hogy a város támogatja a magas hozzáadott értéket képviselő, innovatív vállalkozások letelepedését, illetve megerősödését. Mint jelezte, ebben, és a magasan képzett, természettudományos végzettségű munkaerő-utánpótlás biztosításában is nagy szerepe lehet a tudományfesztiválnak és a robotprogramozási versenyeknek.