Ünnepélyes keretek között írták alá 2017. február 16-án Brüsszelben a H2020 program Teaming pályázatának 10 nyertes projektjének képviselőivel a támogató szerződéseket, köztük a két magyar vezetésű projektét is. A termelésinformatika és -irányítás, továbbá az orvostudományi kutatások területén magyar kiválósági központok létrehozását célzó EPIC és HCEMMM projektek sikeres pályázatának koordinációjáért felelős NKFI Hivatal képviseletében Pálinkás József elnök is részt vett az eseményen.
Az Európai Bizottság kutatási és innovációs ügyekért felelős főigazgatója, Robert-Jan Smits köszöntőjében kiemelte, hogy a támogatással a valóban legkiválóbb projekteket díjazták, amelyek európai szinten is képesek lesznek strukturális változást hozni országuk és régiójuk tudományos és innovációs rendszerében. Hangsúlyozta, hogy a Teaming projektekkel valódi partnerség épül a résztvevő kutatási szervezetek, nemzeti támogató ügynökségek és az Európai Bizottság között és hosszú távon is fenntartható struktúrákat sikerül kialakítani.
Nagy lendületet fognak kapni a termelésinformatikai fejlesztések – fotó: hekuma.com
Mint arról az NKFI Hivatal hírt adott 2016 novemberében Magyarország szerepelt a legsikeresebben az EU Horizont 2020 legnagyobb presztízsű együttműködési pályázatán, a „Teaming” elnevezésű kutatási kiválósági programban. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által koordinált, kiváló magyar és nemzetközi szakmai partnerekből álló két győztes konzorcium összesen 26 millió euró (mintegy 8 milliárd forint) forrást nyert el kiválósági központ megvalósítására.
A kiegészítő hazai forrással és a résztvevő intézmények hozzájárulásával együtt több mint 22 milliárd forintból valósulhat meg a két élvonalbeli program a termelésinformatika és -irányítás, továbbá az orvostudományi kutatások területén.
Az NKFI Hivatal szerepe – az Európai Bizottság kutatásfejlesztést és innovációt ösztönző Horizont 2020 keretprogramjának részeként meghirdetett „Teaming” pályázati konstrukciója szelleméből fakadóan – elsősorban a kormányzat pályázó projektekkel kapcsolatos szakmai és pénzügyi elkötelezettségének, illetve a projektjavaslatok hazai kutatási és innovációs stratégiákkal való összhangjának a biztosítása, valamint a hazai résztvevő intézmények közti partnerség kialakításának elősegítése volt.
Az EPIC: Centre of Excellence in Production Informatics and Control – Termelésinformatikai és Termelésirányítási Kiválósági Központ
A kiberfizikai termelési rendszerek kiemelkedő tudásközpontjának célja az innovációs folyamat felgyorsítása, ipari megoldások létrehozása, magasan kvalifikált szakértők új generációinak kinevelése, valamint többféle iparágnak hátteret biztosító, fenntartható és versenyképes gyártási ökoszisztéma kialakítása mind hazánkban, mind Európában. Az EPIC projekt témaköréhez kapcsolódóan az MTA SZTAKI kezdeményezésére és vezetésével jött létre 2016 májusában az „Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform” a német kezdeményezésű „Industrie 4.0” hazai adaptálásának céljával.
A projekt által a H2020 programból most elnyert EU-s támogatás 10 876 825 euró (kb. 3,26 milliárd forint), amelyhez a 7 éves futamidő alatt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 3,6 millió eurós (kb. 1,08 milliárd forint) támogatással járul hozzá és amelyet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból (GINOP) elnyert pályázati források és jelentős önrész egészít ki mintegy 7,3 millió euró (2,2 milliárd forint) értékben. A projekt összköltségvetése így mintegy 21,7 millió euró, azaz 6,5 milliárd forint.
A nyertes Teming-pályázatok száma országonként – ábra: nkfih.gov.hu
Az MTA SZTAKI-ban és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kidolgozott alapkutatási eredmények lehető legszélesebb körű felhasználása a német Fraunhofer Társaság alkalmazott kutatási intézethálózatával együttműködésben várható.
Az EPIC konzorcium tagjai:
- Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (MTA SZTAKI)
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gépészmérnöki Kar, valamint Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar
- a Fraunhofer Társaság németországi (IPA-Stuttgart, IPK-Berlin, IPT-Aachen) és ausztriai (Fraunhofer Austria) intézetei
HCEMM-MOLMEDEX – Creating the Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine (A magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ létrehozása)
A projekt célja a Molekuláris Medicina Kiválósági Központ létrehozása, melyben nagy hangsúlyt kap a transzlációs medicina, az alapkutatási eredmények klinikai alkalmazásának elősegítése. A projektben résztvevő kutatócsoportok már eddig is jelentős eredményeket értek el többek között a kóros elhízáshoz, a cukorbetegséghez, a szívelégtelenséghez, a gének rákkeltő instabilitásához, a lisztérzékenységhez, a makula degenerációhoz vezető molekuláris zavarok megértésében, új gyógyszercélpontok azonosításában és sikeres egészségipari együttműködések kialakításában.
Pálinkás József (NKFIH), Fésüs László (DE), Martinek Tamás (SZTE) – fotó: nkfih.gov.hu
A tervek szerint az új kiválósági központ kutatási programjai Szegeden, Budapesten és Debrecenben valósulnak meg, székhelye az új szegedi innovációs parkban, az ELIPOLIS-ban kap helyet. A projektben együttműködő intézmények az első pályázati fázisban feltérképezték a molekuláris medicina helyzetét hazánkban, azonosították a már meglévő nemzetközi tekintélyű hazai kutatócsoportokat, összehangolták kutatási programjaikat. Együtt dolgozták ki a létrehozandó non-profit, közhasznú társasági formában működő kiválósági központ hosszú távú tudományos, stratégiai és fenntarthatósági tervét.
A projekt által a H2020 programból elnyert támogatás 14.997.310 millió euró (kb. 4,5 milliárd forint), amelyhez a 7 éves futamidő alatt az NKFI Hivatal az NKFI Alap terhére még további 5 millió euró (kb. 1,5 milliárd forint) összeggel járul hozzá és amelyet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból (GINOP) elnyert pályázati források és jelentős önrész egészít ki mintegy 32 millió euró (9,6 milliárd forint) értékben. A projekt költségvetése így összességében mintegy 52 millió euró, tehát kb. 15,6 milliárd forint.
A HCEMM-MOLMEDEX konzorcium tagja:
- Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
- Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont (MTA SZBK)
- Debreceni Egyetem (DE)
- Semmelweis Egyetem (SE)
- European Molecular Biology Laboratory (EMBL)