Mostanra már elavult, 2015-ös, esetenként régebbi adatok alapján készült a digitális gazdaság és társadalom fejlettségét értékelő legfrissebb DESI (Digital Economy and Society Index), így nem tükrözi az elmúlt esztendő közpolitikai, szabályozási és fejlesztéspolitikai eredményeit – jegyezte meg a Miniszterelnöki Kabinetiroda azzal kapcsolatban, hogy Magyarország egy helyet rontott az uniós országok rangsorában.

A DESI öt fő szempont alapján értékeli az egyes tagállamok teljesítményét: összekapcsoltság, humán tőke (digitális készségek), internethasználat, digitális technológiák integráltsága, valamint digitális közszolgáltatások. Mindezeket egybevetve Magyarország 21. helyre került.

pcA miniszterelnökség szerint elavult adatokkal dolgozott a felmérés – fotó: iStock

Az MTI-hez kedden eljuttatott összegzés szerint az ország jól teljesít az összekapcsoltság területén, ami főként a nagy sebességű vezetékes szélessáv (NGA) és a 4G elterjedtségének, valamint a szélessávú internethasználat növekedésének köszönhető. A digitális készségek szintje ugyanakkor továbbra is elmarad az unió átlagos szintjétől, a legfőbb kihívást pedig változatlanul a vállalkozások csekély mértékű információs és kommunikációs technológiák (IKT) használata és a digitális közszolgáltatások fejletlensége jelenti.

A kabinetiroda szerint az index jól mutatja, mennyire időszerű volt 2015-ben az internetről és a digitális fejlesztésekről szóló nemzeti konzultáció, az InternetKon, majd annak eredményeire építve a Digitális jólét program (Djp) meghirdetése. Mint írták, a DJP keretében a kormány arra törekszik, hogy Magyarország a digitális átalakulás versenyében Európa legjobb teljesítményre képes országai közé tartozzon.

A nemzetgazdasági szintű versenyképesség előfeltétele viszont, hogy a kis- és középvállalkozások és a munkavállalók megfelelő digitális kompetenciákkal rendelkezzenek. Ennek érdekében a program alapján megkezdődött a digitális oktatási stratégia, amely a teljes oktatási rendszert hivatott felkészíteni a digitális világra, valamint idén elindul a digitális munkaerő program is, a digitális munkaerőhiány enyhítésére. A Modern vállalkozások programja pedig segíti a hazai kis- és közepes vállalkozások, illetve a munkavállalók digitális képességeinek fejlesztésében, a digitális startup stratégia pedig 2020-ig fogalmaz meg víziót a digitális vállalkozások Magyarországáról.

A tájékoztatás szerint a közigazgatási szolgáltatások is digitalizálódnak, valamint megvalósul a kormányzati telefonos és elektronikus ügyfélszolgálat egységesítése és kiterjesztése. A kormányzat hatékony elektronikus működése érdekében lendületet kapott a nyílt forráskódra épülő informatikai megoldások elterjesztése, és ehhez kapcsolódóan a polgárok számára egy díjmentesen igénybe vehető szoftver alapcsomag kialakítására kerül sor. A program eddigi és tervezett tevékenységeinek hatásai várhatóan a következő évek DESI indexében is tükröződnek majd – jegyezte meg a kabinetiroda.