Az összesen 22 milliárd forintból fog megnyílni a Termelésinformatikai és Termelésirányítási Kiválósági Központ, illetve a Molekuláris Medicina Kiválósági Központ is.
22 milliárdból épülhet fel két új kutatóközpont – fotó: LYCS Architecture
Az Európai Unió Horizont 2020 keretprogramjának Teaming kutatási kiválósági programján 8 milliárd forintot nyert két magyar vezetésű konzorcium, amelyek – állami források bevonásával és a részt vevő intézmények hozzájárulásával együtt – összesen több mint 20 milliárd forintból hoznak létre kutatási kiválósági központokat az országban – közölte a konzorciumokat koordináló Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az MTI-vel.
A támogatások segítségével létrehozandó két új intézmény:
- Molekuláris Medicina Kiválósági Központ: A HCEMM-Molmedex - Creating the Hungarian Centre of Excellence Hungarian Medicine projekt során létrejövő Molekuláris Medicina Kiválósági Központ a népbetegségnek számító szív- és érrdenszeri, a daganatos, valamint a gyulladásos betegségek diagnosztikájával foglalkozik majd. A központ a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a budapesti Semmelweis Egyetem összefogásával valósul meg 15,6 milliárd forintból – írták.
- Termelésinformatikai és Termelésirányítási Kiválósági Központ: Az EPIC-Centre of Excellence in Production Informatics and Control projekt során 6,5 milliárd forintból létrejövő központ az ipar számára nélkülözhetetlen kiber-fizikai gyártó és logisztikai rendszerek fejlesztésére törekszik – közölte az NKFI Hivatal. Hozzátették, hogy a konzorcium résztvevői – a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Fraunhofer Intézet – többek között az innovációs folyamat felgyorsítására, versenyképes gyártási ökoszisztéma kialakítására, valamint a magasan képzett kutatók utánpótlásának biztosítására törekednek.
A projektindító rendezvényen Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke óriási sikernek nevezte, hogy a tíz győztes pályázatból kettő magyar vezetésű konzorciumokhoz kötődik – olvasható a közleményben. Hangsúlyozták, hogy a Teaming pályázati felhívására 27 országból 169 pályázat érkezett. A hivatal idézi Robert-Jan Smitst, az Európai Bizottság kutatási-fejlesztési és innovációs ügyekért felelős főigazgatóját is, aki a budapesti rendezvényen elmondta, hogy a nyertes pályázatok európai szinten is változást hozhatnak a tudomány és innováció terén.