Csaknem félezer hátrányos helyzetű településre terjesztik ki a kormány idősügyi infokommunikációs programját, így novembertől országszerte ötezer 65 év feletti, többségében egyedül élő ember sajátíthatja el az infokommunikációs eszközök használatát – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a Magyar Időkkel.
A lap csütörtöki számában idézte Solymár Károly Balázst, a tárca infokommunikációért felelős helyettes államtitkárát, aki azt mondta: minden magyar ember nyertese lesz a digitalizációnak, ezért a legfiatalabbaktól a legidősebbekig mindenkire gondolni kell.
Közölték: a kormány döntése értelmében elsősorban hátrányos helyzetű településekre terjesztik ki az idősügyi programot. Ennek részeként novembertől ötezer 65 év feletti, többségében egyedül élő ember kap ingyenesen számítógépet és internetszolgáltatást, valamint a digitális eszközök használatára is megtanítják őket. A számítógépeket hamarosan elkezdik kiosztani. A program a jövő év augusztus végéig tart és 1,2 milliárd forint hazai forrásból valósul meg.
45 idős emberrel tesztelték az ötletet – fotó: Shutterstock
Mint írták, Magyarországon – az európai országokhoz hasonlóan – az egyik legjelentősebb társadalmi kihívás az elöregedés: a lakosság csaknem négy és fél százaléka, mintegy 430 ezer ember nyolcvan év feletti, és az előrejelzések szerint ez a szám 2050-ig a 2,5-szeresére nő.
Az ebben rejlő problémák nemcsak a szociálisan és egészségileg rászorulókat, hanem az idős korosztály túlnyomó többségét érintik, akik félnek az egészségromlástól, a bűncselekményektől és a magánytól is. Az idősügyi program ezekre kínál megoldást – idézte az NFM idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosát a Magyar Idők.
Jeneiné Rubovszky Csilla emlékeztetett: a modellprogramban 2015. szeptember 1-je és idén augusztus 31-e között 45 idős ember vett részt. Segítségükkel tesztelték a többi között az úgynevezett vészjelző-állapotmérő karperecet is, amely két alkalommal életet is mentett, mert a stroke-ot olyan korai időpontban jelezte, hogy azt az idős ember kórházi körülmények között, maradandó károsodás nélkül vészelte át.
Mint ismertették, a víz- és ütésálló eszköz növeli az idősek biztonságérzetét, ugyanis kettős funkcióval van ellátva: egyrészt az érintett képes egy beltéri egységen keresztül egy egyszerű gombnyomással kommunikálni a hivatásos gondozójával vagy az őt gondozó családtagjával, másrészt a készülék napi 24 órában figyeli és egy hónapig tárolja az idős ember aktivitási adatait. Vészhelyzetben önmagától üzenetet küld, illetve telefonhívást kezdeményez a gondozó részére.
Az idősügyi infokommunikációs program keretében az ország területén 89 diszpécserközpont jött létre, a többi között Nyíradonyban, Öreglakon, Szentesen, Tiszalökön, Kaposvárott, Kecskeméten, Debrecenben és Békésen, ezekben csaknem ezer közfoglalkoztatott segíti az idősek mindennapi kommunikációját 8 és 16 óra között. A mentorok informatikai képzésen, szociális érzékenyítő programban és bűnmegelőzési képzésen is részt vettek azért, hogy mindenben felkészülten segíthessék a programban részt vevő idős embereket.