A Siemens az Automatica 2018 kiállításon egy sor integrált és felhasználó orientált Digital Enterprise megoldást fog bemutatni, amelyek tervezésénél a felhasználók és berendezés gyártók versenyelőnyének fokozására helyezték a hangsúlyt.
A „Digital Enterprise – Implement now!” transzparens alatt kiállító Siemens azokra a módszerekre összpontosít, amelyekkel az ipari vállalatok méretüktől függetlenül kihasználhatják a digitalizáció előnyeit a teljes értéktermelő láncban, a termék tervezésétől kezdve a gyártástervezésen és a műszaki folyamatokon át az új szolgáltatások biztosításáig. Ahogy a termékváltozatok egyre gyorsabban módosulnak, napjaink gépeinek nemcsak nagyobb rugalmasságot, hanem magasabb fokú automatizálást is kell kínálniuk az anyagmozgató és összeszerelő rendszereikkel: erről a gyártósorokba integrált robotok gondoskodnak. Ugyanakkor az automatizált tervezés, valamint a gépek és a gyártósorok működésének szimulálása még inkább lerövidíti a piacra kerülési időt.
Képünk illusztráció – fotó: flickr.com
Az automatica kiállításon idén először résztvevő Siemens a világ élvonalát képviselő automatizálási, hajtás technológiai és szoftver portfóliójával egészen új lehetőségeket mutat be az anyagmozgató rendszerek és a robotok szimulációval, műszaki tervezéssel és a gépek összekapcsolásával történő integrálására. A digitális gyártásra kidolgozott megoldások egyre közelebb hozzák egymáshoz a virtuális és a valódi gyártás világát. Az üzemek és gépek szimulálásával, valamint az új összekapcsolási lehetőségekkel izgalmas távlatokat nyitnak a termelési folyamatok optimalizálására.
A gyártási folyamatok hatékonyságának és gazdaságosságának javítására szolgáló kiállított technológiák között említhető a virtuális üzembe helyezés, a robotok integrálása a gépek összeszerelésébe, valamint a robotok intuitív programozása a műszaki portálon át. A látogatók azt is megtudhatják, hogy a Siemens és a MindApps által fejlesztett MindSphere nyílt IoT operációs rendszerrel hogyan fokozhatják termelékenységüket, illetve üzemeik és berendezéseik rendelkezésre állását felhő alapú megoldások, például teljesen új karbantartási koncepciók megvalósításával.
A Digital Enterprise a gyáripar számára egy sor integrált szoftver és hardver megoldást kínál, amelyekkel a teljes értéktermelő lánc akadálytalanul integrálható és digitalizálható. Ennek eredménye egy olyan digital twin, amely adatmodell alapján ábrázolja a terméket, a folyamatot és gyártás menetét. Annak érdekében, hogy mind a gép felhasználói, mind pedig a gép építői teljes mértékben kihasználhassák a digitalizáció előnyeit, egy megosztott adatbázis tartalmaz minden információt a termék és a gyártás tervezésétől a műszaki munkákon és a termelésen át a szolgáltatásokig.
Az integrált megközelítést a termék gyártójának szemszögéből egy ipari laptoppal fogják bemutatni, a tervezéstől kezdve a gyártáson át az adatok felhasználásáig: a bemutató a termék tervezésével, tesztelésével és szimulálásával indul, a termelés tervezésével, műszaki munkáival és magával a termeléssel folytatódik, és végül a szolgáltatásokkal zárul. A vállalatok jelentős előnyökre tehetnek szert ezzel az integrált megközelítéssel, amely lehetővé teszi, hogy bárhol és bármikor magasabb szintre emeljék az együttműködést, például a hibák gyors, intuitív és biztonságos észlelésével, naplózásával és elhárításával egy virtuális valóságban zajló értekezlet keretén belül. A digitális hasonmásban VR headsettel barangoló mérnökök alapos ellenőrzéseket végezhetnek az üzemeken vagy a gépeken és így időt takaríthatnak meg a fizikai üzembehelyezés során.
A Siemens Sinumerik Run MyRobot alkalmazása megoldja a robotok és a szerszámgépek összekapcsolását, az egyszerű csatlakozástól vagy kényelmes integrációtól kezdve az anyagmozgatási feladatok kezelésén át a robot alapú kinematika teljes rendszerszintű integrálásáig. Míg a CNC egy robot mozgási útvonalát vezérli, maga a robot beépíthető a meglevő CAD/CAM-CNC folyamatláncba és IT infrastruktúrába. A felhasználó számára jelentkező előnyök között említhető a mozgási útvonal pontosabb vezérlése, a fokozott rugalmasság és a termelékenység növelése.
A gépek egyéni kialakítása szintén egyre fontosabb szempontként merült fel a felhasználói részről. A magas fokú specifikusság ellenére, a termelés rugalmasságra összpontosító kialakításával biztosítani lehet a hatékony összeszerelést. Itt jelentős potenciális lehetőségek aknázhatók ki, különösen az anyagmozgatás terén. Az automatizált járműrendszerek fontos szerepet játszhatnak egy rugalmas termelési stratégia megvalósításában. A Digital Enterpise megoldások további előnye a gépgyártó ágazat számára, hogy a gép életciklusának minden fázisa teljes mértékben digitalizálható a koncepció tervtől kezdve a műszaki munkálatokon és az üzembehelyezésen át a szerviz szolgáltatásokig.
A vásáron bemutatott egyik példa a megoldás ügyfél általi alkalmazására, egy szórakoztató elektronikai összeszerelő berendezés volt, amelyet a Bozhon Precision Industry Technology gyártott. A berendezés szerelése és üzembe helyezése egy Németországban készült digital twin segítségével történt, míg magát a fizikai berendezést ezzel egyidőben Kínában építették meg. A berendezés funkcionális szolgáltatásainak mintegy 80 százalékát validálták virtuális üzembehelyezéssel, ami gyorsabb és hatékonyabb gyártást eredményezett, valamint lerövidítette a piacra kerülési időt.
A Sinamics S210 szervo meghajtó rendszer egyik modelljével, amely egy konverterből és a kifejezetten ehhez a rendszerhez kifejlesztett Simotics S-1FK2 szervomotorokból, valamint One Cable Connection (OCC) csatlakozásokból áll, a Siemens megoldásokat mutat be a robotok és az anyagmozgatás automatizálására. A szervomotor mellett a konverterhez alkalmazott gyors mintavételezésű és intelligens szabályzó algoritmusnak, a kiváló minőségű kódoló rendszernek, valamint az alacsony tehetetlenségű forgórész és a magas fokú túlterhelhetőség kombinációjának köszönhetően, a bemutatott meghajtó rendszer kiváló dinamikus teljesítményt és pontosságot ér el.
A Siemens ezen kívül a vásáron még egy sor kinematikai alkalmazást is bemutat egy modellel az anyagmozgató rendszerek piaca számára. A „Simatic Safe Kinematics” szoftverkönyvtár lehetővé teszi a kiválasztott kinematikai mozgások biztonságos térbeli monitorozását, például az ott dolgozó gépkezelők védelme érdekében. Ezt a kiválasztott pontok, például a szerszám középpontja sebességének és a szabadon konfigurálható zónáknak, többek között a munkavégzési és a védelmi övezeteknek a figyelésével lehet megvalósítani.