Újabb 11 állam csatlakozott a perkeresethez, amelyet még hétfőn nyújtottak be a Seattle-ben lévő szövetségi bíróságra 8 állam és a szövetségi főváros, Washington DC főállamügyészei.
A letölthető és kinyomtatható fegyverek miatt politikai vita is kibontakozott az USÁ-ban – fotó: Roy Phang Facebook
A pert indítók (Washington állam, Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania, Oregon, Maryland, New York és a főváros) arra kérték a bíróságot, hogy nyilvánítsa semmisnek a kormány és a Defense Distributed (DD) nevű texasi cég júniusban kötött megállapodását, amelynek értelmében a kormány engedélyezi a vállalatnak 3D-s nyomtatóprogram online elérését, illetve azt, hogy a fegyverek tervei az internetről letölthetőek legyenek. A perkeresethez Minnesota, Illinois, Iowa, Colorado, Vermont, Rhode Island, Delaware, Virginia, Észak-Karolina, Kalifornia, valamint Hawaii csatlakozott.
A bíróság szerdán átmeneti időre leállította a számítógépes program forgalmazását. Donald Trump elnök egyik Twitter-bejegyzésében közölte, hogy utánanéz az ügynek, de a kormányzat egyelőre nem nyilvánította ki egyértelműen az álláspontját. A letölthető és kinyomtatható fegyverek miatt politikai vita is kibontakozott az Egyesült Államokban. Demokrata és republikánus törvényhozók egyaránt elítélően nyilatkoztak, többen arra kérték az elnököt, hogy lépjen közbe és vonassa vissza az engedélyezésről szóló szerződést.
Az első letölthető és térben kinyomtatható tűzfegyvert a texasi cég alapítója, Cody Wilson 2013-ban mutatta be. Az előző, Obama-kormányzat 2014-ben elrendelte a betiltását, arra hivatkozva, hogy a cég megsértette az exportra vonatkozó szövetségi törvényeket, sok letöltés ugyanis az Egyesült Államokon kívül történt. A Trump-kormányzat az idén júniusban változtatott ezen az állásponton, és beleegyezett, hogy Wilson ismét hozzáférhetővé tegye interneten a kinyomtatható fegyvert.