Az Európai Bizottság 2020 végéig legalább 20 milliárd euró (mintegy 6400 milliárd forint), az azt követő évtizedben pedig évente több mint 20 milliárd euró összegű állami és magánberuházást tesz lehetővé mesterségesintelligencia-kutatásra és a terület innovációjára, annak érdekében, hogy Európa vezető szerepet töltsön be az MI etikus és biztonságos alkalmazásában.
Képünk illusztráció – fotó: Getty Images
Az EB pénteken mutatta be tervét a mesterséges intelligencia (MI) európai fejlesztésének és felhasználásának előmozdítása érdekében. Andrus Ansip, az Európai Bizottság digitális egységes piacért felelős biztosa elmondta, a világ számos más részéhez viszonyítva a mesterséges intelligenciához kapcsolódó beruházások alacsony mértékűek és széttagoltak az EU-ban. A bizottsági terv ezért a beruházások fokozott összehangolását irányozza elő.
Mint elmondta, a nemzeti beruházások kiegészítéseként a bizottság 2020-ig 1,5 milliárd eurót fog beruházni, amely a 2014-2017 közötti időszakhoz képest 70 százalékos növekedést jelent. A 2021-2027 közötti időszakra szóló, következő hosszú távú uniós költségvetésben az Európai Unió legalább 7 milliárd eurót javasol beruházni a mesterséges intelligenciába a Horizont Európa és a Digitális Európa program keretében.
A bemutatott terv szerint az uniós bizottság az európai országokkal együtt közös európai adattereket hoz létre annak érdekében, hogy az adatok határokon átnyúló megosztása zökkenőmentes legyen. 2019 közepéig egy, az adatmegosztást támogató központ jön létre, hogy az adatgazdaság valamennyi európai résztvevője számára gyakorlati tanácsokat adjon – közölte.
Mivel a mesterséges intelligencia új etikai kérdéseket vet fel, ahhoz, hogy a társadalmak elfogadják és alkalmazzák a technológiát, meg kell teremteni a bizalmat – húzta alá. Ezért az összehangolt terv olyan technológia kifejlesztését célozza, amely tiszteletben tartja az alapvető jogokat és az etikai szabályokat. A tudományos körök, az üzleti világ és a civil társadalom bevonásával etikai iránymutatások készülnek, amelynek első változatát 2018 végéig teszik közzé – tette hozzá az uniós biztos.