Az ABB megnyitotta első globális egészségügyi kutatóközpontját a texasi Houstonban található Texas Medical Center (TMC) kampuszán.
A vállalat itt mutatja be számos technológiai koncepciója mellett azt a YuMi® robotot, amelyet arra terveztek, hogy a kórházakban az egészségügyi és laborszemélyzetet segítse a laboratóriumi és logisztikai feladatok elvégzésében.
- A mobilis és önálló munkára képes YuMi® laboratóriumi robotot arra tervezték, hogy együtt dolgozzon az egészségügyi és laboratóriumi szakemberekkel.
- Az ABB új robottechnológiát fejleszt a houstoni Texas Medical Center (TMC) Innovation Institute-ban lévő első globális egyészségügyi kutatóközpontjában.
- A becslések szerint a nem sebészeti célú orvosi robotok iránti globális kereslet 2025-re eléri a 60 000 darabot, vagyis ezen robotok piaca a 2018-as szinthez képest megnégyszereződik.
A kétkarú, mobilis YuMi® érzékeli környezetét, és önállóan tud közlekedni emberi munkatársai között, miközben új útvonalakat is feltérképez egyik helyszíntől a másikig. Számos ismétlődő és időigényes feladat ellátására képes, ideértve a gyógyszerek előkészítését, a centrifugák ki- és bepakolását, a pipettázást, és a folyadékok kezelését, továbbá a kémcsövek rendszerezését.
A mobilis YuMi® széleskörű logisztikai feladatok ellátására is felhasználható a kórházakban. Ki tudja adagolni és kórházon belüli kiszállítani a gyógyszereket, el tudja juttatni a szükséges orvosi eszközöket a személyzetnek, vagy akár a betegek ágyneműjét a szobákba.
A TMC Innovation Institute-ban az ABB olyan robotokat fog fejleszteni, melyek képesek ismétlődő, nagy odafigyelést igénylő és az emberi munkaerő számára egyhangú feladatokat ellátni, hogy a magasan képzett egészségügyi és laborszemélyzet értékesebb feladatokra koncentrálhasson, és ezáltal több pácienst tudjanak ellátni. Az ABB elemzése azt mutatja, hogy a rutinszerű feladatok automatizálásával a feladatok a manuális folyamatokhoz képest akár 50%-kal gyorsabban elvégezhetők. Ezen felül a robotok akár napi 24 órán át tudnak dolgozni.
„Az egészségügyi szektor jelentős átalakuláson megy át, ahogy a betegségek diagnosztizálása és kezelése egyre fejlődik. Közben azonban szembe kell néznünk az elöregedő népesség, a megnövekedett költségek és a világszintű egészségügyi dolgozói létszámhiány okozta nehézségekkel. Az új egészségügyi és kutatásfejlesztési központunkkal a TMC-ben ezekre a kihívásokra kívánunk válaszokat találni a tudomány és az egészségügy legnagyszerűbb elméivel közösen.” – mondta Sami Atiya, az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás divíziójának elnöke.
„Az ipari- és a kollaboratív robotok terén szerzett tapasztalataink szilárd alapot nyújtanak ahhoz, hogy a rugalmas automatizálás elérhetővé váljon az egészségügy számára is. A TMC-ben működő partnereinkkel együtt élvonalbeli robotikai megoldásokat fogunk fejleszteni. Azon fáradozunk, hogy csökkentsük a szakemberek által végzett manuális folyamatokat, növeljük a laboratóriumi munka pontosságát, és hogy elősegítsük a páciensek elégedettségét és alapvető biztonságát.”
Az ABB olyan további technológiákat is bemutat egészségügyi kutatóközpontjában, mint a laboratóriumi centrifuga rakodására és kémcsövek kezelésére alkalmas YuMi®, továbbá egy IRB 1200-as robot, mely pipettázással képes folyadéktovábbításra. Ezek mind olyan gyakori laborfeladatok, melyeket a robotautomatizálás állandó teljesítményével, rugalmasságával és folyamatos működésével tud segíteni a teljesítmény növelése és a költségek minimalizálása mellett.
A TMC a világ legnagyobb klinikai központja, világszintű kollaboratív kutatási erőforrásokkal, ideértve vezető nagyvállalatokat és kórházakat is. Az ABB új, 500 m2-es egészségügyi központjának a TMC fejlesztőintézménye, az Innovation Institute ad helyet. Ez egy olyan modern központ, mely segíti az egészségügy és a fejlett technológia együttműködését, összekapcsolja a startupokat a tudományos élet innovátoraival és a vezető technológiai vállalatokkal, hogy felgyorsítsa a fejlődést és az áttörést jelentő orvosi technológiák prototípusfejlesztését.
„A Texas Medical Center, a TMC Innovation és az TMC hálózat minden társintézménye örömmel köszönti az ABB-t annak alkalmából, hogy ezzel a hihetetlen és példa nélküli új robotikai központtal veti meg lábát az egészségügy területén.” – hangsúlyozta Bill McKeon, a Texas Medical Center elnök vezérigazgatója, majd hozzátette: A TMC-nél, mely a világ legnagyobb klinikai központja, elsődleges célunk elérni, hogy a kutatás gyorsabb ütemben, csökkenő költségek mellett történhessen. Mindezt azért, hogy gyors és költséghatékony megoldások születhessenek a kezelésre szoruló betegek számára.
Azzal, hogy az ABB új egészségügyi robotikai K+F központjával beköltözik a Texas Medical Centerbe, új pályára állítja az orvostudomány fejlődését. A TMC pedig olyan új típusú együttműködő partnereket kapcsol össze, melyek jövőformáló megoldásokat nyújthatnak a klinikai orvosok, a kutatók és páciensek számára egyaránt.
A robotokkal történő automatizálás az egészségügyben komoly jövőbeni növekedési lehetőségeket rejt. Az ABB belső felmérése szerint a globális piac akár 60.000 nem sebészeti jellegű robot értékesítését érheti el 2025-re, amely négyszeres növekedést jelentene 2018-hoz képest.