Minden közintézmény és a háztartások több mint háromnegyede számára elérhető lesz 2025 végére az egy gigabites sávszélesség, amit 2030 végéig hozzáférhetővé tesznek a háztartások döntő többségénél – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kedden Budapesten, a T-Systems Magyarország Symposium 2019 elnevezésű konferenciáján.
Illusztráció – fotó: pixabay.com
A digitális gazdaság egyre nagyobb súlyt képvisel Magyarországon, a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 20 százalékát adja, és a foglalkoztatottak 17 százalékának biztosít munkalehetőséget – ismertette előadásában a miniszter. Kiemelte: Magyarország nemzetközi összevetésben kiemelkedően teljesít a szélessávú lefedettség, illetve a hálózati összekapcsoltság területén. A Szupergyors internet programnak köszönhetően szinte minden háztartásban elérhető a 30 megabites sávszélesség.
Az EU digitális gazdaság és társadalom indexe (DESI) szerint ugyanakkor jelentős a hazai lemaradás a humán tőke, az alapszintű és fejlett digitális készségek szintjét tekintve, ezen minél gyorsabban változtatni kell – hangsúlyozta Palkovics László. Elmondta: a kormány biztosítja a digitális alapinfrastruktúra fejlesztését. A miniszter meghatározónak nevezte az Ipar 4.0 átállás támogatását, az 5G hálózati fejlesztéseket és a kapcsolódó stratégia megalkotását, a mesterséges intelligencia akcióterv és stratégia kidolgozását, a Digitális jólét program végrehajtását, a hálózati lefedettség és elérhetőség folyamatos kiterjesztését.
Palkovics László kiemelte: a tervek szerint Magyarország az 5G fejlesztések egyik európai központja lehet, fontos szerepet vállalhat a technológiára épülő alkalmazások tesztelésében. A készülő Nemzeti digitalizációs stratégia egyik fő célja, hogy állami szerepvállalás révén felgyorsuljon és költséghatékonyan valósuljon meg az 5G hálózat kiépítése. A kormány arra törekszik, hogy a nagyvárosokban és a főbb közlekedési útvonalak mentén mielőbb épüljön ki az 5G hálózat – jelezte a miniszter.
Előadásában felhívta a figyelmet arra is, hogy a mesterséges intelligencia alapú fejlesztések elterjedésének és alkalmazásának eredményeképpen jelentősen erősödhet a hazai vállalkozások versenyképessége. Ezért célul tűzték ki, hogy a kis- és középvállalkozások minél nagyobb arányban vegyenek részt ezekben a fejlesztésekben, akár nagyvállalati, egyetemi vagy nemzetközi partnerségben.
Kaszás Zoltán, a T-Systems Magyarország vezérigazgatója a konferencia megnyitóján úgy fogalmazott, a szükséges technológia a megfelelő szinten rendelkezésre áll, új szerepek, új modellek és új struktúrák képződnek, a robotok pedig a mindennapjaink részei; ez már nem a jövő, hanem a jelen.