A vállalati döntéshozók csaknem fele úgy gondolja, hogy a pénzügyi szektorban munkahelyeket veszélyeztet a mesterséges intelligencia – derül ki az EOS Csoport fizetési szokásokat vizsgáló kutatásából.
Képünk illusztráció – fotó: Getty Images
A nemzetközi pénzügyi szolgáltató hétfői közleménye szerint Magyarországon a megkérdezettek 54 százaléka, míg az európaiak 47 százaléka látja úgy, hogy a kintlévőség-kezelés munkahelyei veszélybe kerülhetnek. Belföldön 16 százalék, a kontinensen 19 százalék gondolja, hogy ezt a feladatot átvehetik a mesterséges intelligenciák, 36-36 százalék viszont eltúlzottnak látja a jelentőségüket.
A tanulmány szerint Magyarországon a késedelmes számlák aránya 22 százalék. A cégek képviselőinek 52 százaléka emiatt profitkiesésre, 42 százalékuk magasabb kamatköltségekre, 41 százalékuk pénzforgalmi gondokkal számol. A cégek 19 százaléka a mindennapi működését is veszélyben érzi a fizetési késedelmek miatt – írták.
A belföldi vállalatok 57 százaléka magas fokon kezeli a kintlévőségeit, de az EOS Magyarország fedezetlen követeléskezelési osztályának vezetője megjegyezte, hogy digitális megoldásokat csak a negyedük használ. Kraszna Tamás a közlemény szerint hangsúlyozta, hogy a gyors és szakszerű követeléskezelés az egész gazdaságot befolyásolja.
Az EOS fizetési szokásokat vizsgáló idei kutatása 2019 tavaszán készült 3400 pénzügyi szakértő megkérdezésével. A tanulmányhoz Ausztriában, Belgiumban, Bulgáriában, Görögországban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Lengyelországban, Romániában, Oroszországban, Szlovákiában, Spanyolországban, Horvátországban, Csehországban, Svájcban, Németországban, Szlovéniában és Magyarországon 200-an válaszoltak.