A lengyel kormány elfogadta szerdán a stratégiai fontosságú cégeket az Európai Unión kívülről történő felvásárlás ellen védő szabályok tervezetét, az előírások a koronavírus-járvány kapcsán bevezetett, most bővítendő gazdaságmentő csomag részét képezik.
Illusztráció – fotó: wallpaperflare.com
A parlament elé kerülő tervezet szerint a lengyel társaságok ellenséges átvételét megakadályozó szabályzás két évig lenne érvényes. "Nem akarjuk a befektetőket elriasztani (...) az előírások célja, hogy megvédjük a lengyel cégeket az Európai Unión kívüli érdeklődők általi felvásárlás elől akkor, amikor a járvány miatt a beszerzési árak rendkívül alacsonyak lehetnek" – áll a lengyel fejlesztési tárca szerdai közleményében. A tárca rámutat, hogy hasonló előírásokat fogadtak el Németországban, és a hazai cégek védelmére más európai országok, köztük Franciaország és Olaszország is törekednek.
A szabályozás a Lengyelország biztonsága, közrendje és egészségügyi rendszere szempontjából kulcsfontosságú vállalatokra vonatkozna, például az energia-, víz-, élelmiszerellátó, banki, közlekedési, gyógyszer- és vegyipari, fegyvergyártó vagy távközlési ágazatban. Az ilyen, Lengyelországban a tervezett részvénybeszerzést megelőző két év bármelyikében, 10 millió eurónál magasabb bevételeket elért cégeknél a jelentős befektetői ügyleteket a lengyel fogyasztóvédelmi és versenyjogi hivatal (UOKiK) fogja ellenőrizni.
A gazdaságvédelmi csomag szerdán kormányszinten elfogadott bővítése lehetővé tenné továbbá, hogy a járvány által érintett lengyel cégek csökkentett kamatú hiteleket vegyenek fel az állami támogatásnak köszönhetően. Az erre szánt keret mintegy 600 millió zlotyt (46,1 milliárd forint) tesz ki, ennek felét idén folyósítanák a vállalkozóknak.
Jadwiga Emilewicz lengyel kormányfő-helyettes, fejlesztési miniszter szerdán közölte: a gazdaságvédelmi pajzs korábbi intézkedései (például a tb-járulék befizetése alóli felmentés, a kisvállalkozók elmaradt bevételeit pótló támogatások, kedvezményes vállalkozói kölcsönök) értelmében eddig mintegy 40 milliárd zlotyt (3,1 ezer milliárd forint) folyósítottak a vállalkozóknak.