A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően lezárult az a többlépcsős folyamat, amelynek eredményeként a 4iG Nyrt. közvetett módon 75 százalékos többségi tulajdont szerzett a Hungaro DigiTel (HDT) Kft.-ben, a régió egyik meghatározó műholdas távközlési szolgáltatójában.
Fotó: Vémi Zoltán / VG
A közleményben kiemelték, hogy a korábbi bejelentéseknek megfelelően az Antenna Hungária Zrt. tulajdonrésze 25 százalékra csökkent a HDT-ben, az Alpac Capital kezelésébe tartozó Bartolomeu Investments Kft. pedig apportálja portfóliócége, a Portuguese Telecommunication Investments Kft. 100 százalékos üzletrészét a 4iG Nyrt.-be.
Az apport ellenértékét a vállalat zártkörű ázsiós alaptőkeemelés keretében, új részvények kibocsátásával egyenlíti ki.
A közleményben ismertetik, hogy az elmúlt időszakban a HDT többségi tulajdonának megszerzése érdekében átvilágították és értékelték a céget, valamint kidolgozták az Antenna Hungária Zrt. üzletrészét érintő adásvételi, továbbá a 4iG Nyrt., és a nemzetközi hátterű Alpac Capital SA kezelésében működő Bartolomeu Investments Kft. közötti apportszerződést.
A Bartolomeu Invest birtokolja a Hungaro DigiTelben résztulajdonos Portuguese Telecommunication Investments (PTI) Kft.-t, amely társaság apportjával a Bartolomeu Investments a 4iG Nyrt. egyik részvényesévé, míg a 4iG a Hungaro DigiTel Kft. 75 százalékos közvetett tulajdonosává válik.
A PwC Magyarország üzletrész értékelésére vonatkozó szakértői jelentése alapján a PTI Kft. apportértékét a felek 3 milliárd 156 millió 126 forintban határozták meg, amelyet a 4iG Nyrt. zártkörű ázsiós alaptőke emelés keretében 5 207 921 darab, 20 forint név- és 606 forint kibocsátási értékű 4iG részvény forgalomba hozatalával egyenlít ki.
A részvénykibocsátással a Bartolomeu Investments 5,24 százalékos tulajdont szerez a 4iG Nyrt.-ben. A társaság kötelezettséget vállalt arra, hogy az alaptőke-emelés során a tulajdonába kerülő 4iG részvényeket a tőzsdei kereskedési rendszerbe történő bevezetésétől számított 1 évig nem értékesíti.
A Hungaro DigiTel többségi részesedésével és további tervezett akvizíciókkal a 4iG a távközlési iparág egyik meghatározó magyarországi szereplőjévé válhat. A HDT akvizíciója támogatja a vállalat fejlesztéseit és erős alapot nyújthat a régiós terjeszkedéshez. A 4iG számára az egyik stratégiai növekedési terület a telekommunikáció, illetve a távközlési infrastruktúra, ezeken a területeken jól tervezhető, hosszú távú szerződésekkel növelheti a vállalat folyamatos árbevételeinek arányát - áll a közleményben.
A Hungaro DigiTel Kft. Magyarország vezető, és a térség egyik meghatározó, saját infrastruktúrával (földi műholdas feladóállomással is) rendelkező távközlési szolgáltatója. A cég magas színvonalú telekommunikációs megoldásokat kínál - távközlési hálózatok kiépítését, felügyeletét és üzemeltetését végzi - műholdas technológiákkal. A Magyarországon egyedülálló műholdas kommunikációs szolgáltatásokat nyújtó társaság 2020. évi árbevétele megközelítette a 4,9 milliárd forintot, EBITDA-ja 3,1 milliárd forint volt. Megrendelői a magánszektor meghatározó társaságai (bankok, olajtársaságok, televíziós társaságok) és állami szervezetek.
A HDT számos nemzetközi szolgáltatótól bérel műholdkapacitásokat, a társaság jelenlegi igényeivel számolva is jelentős hasznosítója lehet az első magyar kereskedelmi műhold projekt, a tervek szerint 2024-től működő CarpathiaSat műholdnak - közölte a 4iG.
Korábbi tájékoztatásuk szerint az idén is jelentős, 20 százalék feletti bevételnövekedésre készül a 4iG Nyrt., míg hosszabb távon 10 százalék körüli bővülést valószínűsítenek. Az informatikai társaság tavalyi 57,3 milliárd forintos árbevétele 39 százalékkal, az 5 milliárd forintos EBITDA-ja (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredménye) 24 százalékkal nőtt éves alapon.