Több tucat, globális mobilszolgáltató és gyártó által gründolt szervezethez csatlakozott a 4iG Nyrt. Céljuk, hogy hosszú távon letörje a mobilszektor legnagyobb infrastruktúra-beszállítóinak hegemóniáját.
Fotó: Vémi Zoltán / VG
Jelenleg csupán a nagy gyártók szűk csoportja uralja a rádiós átviteli rendszerek piacát. Az O-RAN az eddig zárt piacra nyújt belépési lehetőséget nyílt fejlesztői platformmal és nyilvános szabványokkal.
Legfontosabb célkitűzésük, hogy az eddigi gyártóktól független vállalatok és szervezetek, akár egyetemek is fejlesszenek rádiós hálózati infrastruktúra-elemeket, szoftvereket, illetve egyedi alkalmazásokat az átviteli rendszerekhez, hogy a megoldások hatékonysága is javuljon, ne csak a verseny erősödjön.
A küszöbön álló 5G-korszak szükséges innovációi és lehetséges fejlesztési irányai is támogatják az O-RAN stratégiai kezdeményezését az IT-távközlési konvergencia trendje mellett.
A fentieken túl az O-RAN további előnye lehet, hogy lehetővé teszi az üzemeltetők és mobilszolgáltatók számára a meglévő vagy új hálózati elemek, rendszerek egyedi igényekhez igazítását. A tagok szerint a szoftverközpontú megközelítés elősegíti a beszállítói kiszolgáltatottság, valamint a költségek csökkentését, továbbá a működési, az energia- és a költséghatékonyság növelését.
A hálózati infrastruktúraelemek kombinálhatóvá és variálhatóvá válhatnak a bázisállomások hardverének és szoftverének szétválasztásával, aminek köszönhetően automatizáltabb és versenyképesebb ökoszisztémákat lehetséges kialakítani. Az egyre elterjedtebb IoT (Internet of Things) eszközök hatékonyan implementálhatók az O-RAN megoldásával, valamint az Ipar 4.0 megoldások is – a szövetség tagjai szerint.
Kitűnő üzleti lehetőségekkel kecsegtet az O-RAN szövetség a 4iG számára, ami az IT-távközlés konvergenciafolyamatokban Magyarországon mindenképpen figyelemre méltó tevékenységet folytat, a szervezet kapcsolatrendszerével együtt pedig a cég az 5G technológia "innovációjának is az éllovasa lehet".
A Dish, az AT&T, a Verizon, a China Mobile, a China Telecom, illetve a Vodafone Csoport is egyaránt az Open-RAN szövetség tagja, melynek magyar leányvállalatáért a 4iG a nyár végén az állammal karöltve bejelentkezett.