A PICMG, az egyik vezető nyílt szabványokat fejlesztő konzorcium a beágyazott számítástechnika területén, bejelentette a CompactPCI Serial 3.0-ás (CPCI-S.0 R3.0) szabvány kiadását. A harmadik verzió célja, hogy hosszú távra biztosítsa a szabvány jövőállóságát és skálázhatóságát.

1Illusztráció: iStock

A CompactPCI Serial eredetileg a nyílt CompactPCI szabvány kiterjesztéseként jött létre, hogy megfeleljen az ipari és beágyazott alkalmazásokban szükséges robusztus, moduláris és nagy teljesítményű számítógépes rendszerek iránti igényeknek. A nagy teljesítmény, modularitás és robusztus kialakítás kombinációja miatt a CompactPCI Serial népszerű szabvánnyá vált ipari alkalmazásokban, automatizálásban és sok más területen – ahol elengedhetetlen a strapabíró kivitel, az interoperabilitás és a széles körű csatlakoztathatóság zord környezetben is.

A CompactPCI támogatja a soros adatátvitelt PCI Express, USB és Ethernet interfészeken keresztül, valamint robusztus kialakítást biztosít AirMax csatlakozókkal és teljes csereszabatosságot CompactPCI kártyákkal a 3U/6U kártyafoglalatos rendszerekben. Az R3-as verzió az R2-höz képest több újdonságot kínál a fejlesztők számára, többek között:

  • Teljes PCI Express (PCIe) támogatás: Míg az R2 a PCI Express Gen3-at támogatta 8 GT/s sebességgel, az R3 már támogatja a Gen4-et is 16 GT/s sebességgel, azaz kétszeres adatátviteli sebességet kínál.
  • USB támogatás: Az USB interfész támogatása USB 3.0-ról (Gen1 – 5 Gb/s) USB 3.1-re (Gen2 – 10 Gb/s) nőtt, ezzel szintén kétszerezve a sávszélességet.
  • Ethernet: Az R3 támogatja a 10GBASE-T és 10GBASE-KR Ethernet szabványokat, lehetővé téve a nagyobb sávszélességű hálózati adatátvitelt.
  • Csatlakozók: Az új, nagy sebességű AirMax VSe csatlakozók váltják fel a korábbi AirMax VS csatlakozókat a CPU lapokon, hogy kezelni lehessen a megnövekedett adatátviteli sebességet. Ezek felfelé és lefelé is kompatibilisek.

„Nagyon büszke vagyok arra, hogy a specifikáció harmadik verziójával minden beágyazott rendszer integrátorának jobb teljesítményű CompactPCI Serial megoldást tudunk biztosítani. A fejlesztők jobb csatlakozási lehetőségekre, nagyobb teljesítményre és sokkal jobb skálázhatóságra számíthatnak”

– mondta Jess Isquith, a PICMG elnöke.

A CompactPCI specifikáció egy moduláris számítógépes rendszert határoz meg, amely egy háttérpanelből (backplane), egy rendszerhelyből (system slot) és legfeljebb 24 perifériás kártyából áll. A mechanikai kialakítás teljesen kompatibilis visszafelé a CompactPCI-vel, és együttműködik a meglévő rendszerekkel. Egy rendszerhelyes kártya perifériás kártyahelyben is használható többprocesszoros működéshez. A kommunikáció legegyszerűbb módja ebben az esetben az Ethernet – amely kábelalapú „xxBase-T” szabványokat használ a dedikált háttérpanel szabványok helyett. Ez csökkenti a költségeket, javítja az interoperabilitást és jelenleg akár 10 Gb/s sebességű adatátvitelt is lehetővé tesz. Az Ethernet kapcsolat a rendszerkártyán akár mezzanine kártyával is kialakítható (3U vagy 6U méretben), ami nagyobb rugalmasságot biztosít, mivel az Ethernet nem függ magától a rendszerlapkától.

A CompactPCI Serial a meglévő CompactPCI kártyákkal is kombinálható CompactPCI PlusIO rendszerkártya használatával. Ezek a hibrid rendszerek ideális átmenetet kínálnak a párhuzamosról a soros kapcsolatokra. A CompactPCI Serial for Space különösen az űrkutatás extrém környezeti követelményeit célozza. Azok a fejlesztők, akik ipari, repülési vagy más extrém környezetekbe szánt alkalmazásokat kívánnak építeni, már most letölthetik az új specifikációt a PICMG weboldaláról, és azonnal elkezdhetik a tervezést. A PICMG tagvállalatok már dolgoznak az új specifikációra épülő első termékeiken – sőt, a negyedik verzió kiadása is előkészületben van.