A világ egyik legjelentősebb ipari digitalizációs eseményeként tartják számon a IOT Solutions World Congress (IOTSWC) rendezvényt, amely idén kilencedik alkalommal, 2025. május 13–15. között várja látogatóit Barcelonában. Az eseményen 257 kiállító és közel száz nemzetközi szakértő vesz részt, hogy bemutassa a legújabb technológiai fejlesztéseket és innovációkat, amelyek elősegítik az ipar digitális átalakulását.

1Forrás: IOT Solutions World Congress

Az „Connected to the next level” (Kapcsolódva a következő szinthez) mottóval megrendezett kiállítás helyszíne a Gran Via vásárközpont 8-as csarnoka lesz, ahol a résztvevők 65%-a külföldi cég. Kiemelkedő jelenlétre számíthatunk többek között kínai, német, amerikai és francia vállalatok részéről.

A kiállítók között szerepelnek olyan meghatározó ipari technológiai szereplők, mint az AG Solution, Avanci, Edge Impulse, Emnify, STMicroelectronics, LoRa Alliance és az Orange Empresas, amelyek különösen a generatív mesterséges intelligencia ipari alkalmazásaira fókuszálnak. Külön figyelmet érdemel a DFactory, a barcelonai Szabadkereskedelmi Övezet kezdeményezése, amely az Ipar 4.0 fejlesztését szolgáló infrastruktúrákat mutatja be.

A nagyszabású rendezvényen helyet kap a StartUp Pavilion is, ahol 19 innovatív induló vállalkozás – Németországból, Spanyolországból, az Egyesült Államokból, Franciaországból, az Egyesült Királyságból, Hollandiából és Lengyelországból – mutatja be úttörő megoldásait.

Kiemelkedő téma lesz az ipari IoT (IIoT) alapját képező félvezető chipek gyártása is, különös tekintettel a Katalóniában működő vállalkozásokra, amelyek munkáját az ACCIÓ, a katalán kormány versenyképességi ügynöksége támogatja.

„Tízéves jubileuma alkalmából az IOTSWC széles körű technológiai ökoszisztémát vonultat fel, hogy az ipar szereplői még hatékonyabban alkalmazhassák a digitalizációs megoldásokat egy egyre inkább összekapcsolt globális piacon” – nyilatkozta Roger Bou, az IOTSWC igazgatója.

A mesterséges intelligencia a középpontban

A kongresszus részeként száz előadó tart majd prezentációkat, köztük:

  • Elisabeth Margarit Borrás, a Fujitsu Spain ESG vezetője
  • Emanuela Girardi, az ADRA (All Data Robotics Association) elnöke
  • Marta Pascual Estarellas, a Qilimanjaro Quantum Tech ügyvezetője
  • Brad Morrison, az Atlantis Industries alapítója
  • Claudio Lima, a Microbrains társalapítója, generatív MI szakértő
  • Xavier Lobao, az Európai Űrügynökség távközlési programjainak vezetője

Az előadások témái között szerepel az AIoT (Artificial Intelligence of Things) technológia bevezetése, amely lehetővé teszi az IoT-eszközök autonóm működését, prediktív analízist és döntéshozatalt. Emellett foglalkoznak majd az MI-alapú folyamatoptimalizálás fenntarthatósági szerepével, az energiaátmenet támogatásával, valamint azzal, hogyan alakíthatja Európa jövőjét az MI fejlesztés globális versenyében.

Ezzel összefüggésben említésre érdemes az EU által bejelentett 20 milliárd eurós támogatási csomag, amely az MI-infrastruktúra fejlesztését, adatlaborok létrehozását és a szabályozás egyszerűsítését célozza. A digitális infrastruktúrák jelenéről és jövőjéről a Barcelona & Partners közreműködésével rendeznek külön konferenciát.

LoRaWAN és díjak az innovációért

A LoRa Alliance szervezet külön szekciót szentel a LoRaWAN technológia ipari alkalmazásainak: esettanulmányokon keresztül mutatják be a kis energiaigényű, nyílt IoT kommunikációs protokoll sikeres alkalmazását.

Az Industry Solutions Awards keretében idén is elismerésben részesítik a leginspirálóbb és leginnovatívabb projekteket olyan területeken, mint az MI, kiberbiztonság, konnektivitás, fenntarthatóság és Ipar 4.0. A díjra 15 projekt pályázik Németországból, Szaúd-Arábiából, Ausztráliából, Franciaországból, Iránból, Spanyolországból és az Egyesült Királyságból.

A jelöltek között szerepelnek holdi és szárazföldi felfedező robotok, olcsó műholdas kapcsolati megoldások, kritikus infrastruktúrák MI-alapú monitorozása, digitális iker technológiák és vállalati kiberbiztonságot javító alkalmazások.

Több mint 18 milliárd eszköz kapcsolódik

Az „Internet of Things” (IoT) kifejezést 1999-ben Kevin Ashton technológus alkotta meg. Azóta az IoT dinamikus fejlődése gyökeresen átalakította az ipari termelést. Az IoT Analytics adatai szerint 2024-ben 18,8 milliárd kapcsolt eszköz működött világszerte, ami 13%-os növekedés 2023-hoz képest. Az év végére az előrejelzések szerint átlépjük a 21 milliárdos határt, és 2030-ra ez a szám 40 milliárdra nőhet.

Az új alkalmazások, például az okos városok, kapcsolt egészségügy és intelligens gyártás továbbra is növelik a keresletet az IoT-megoldások iránt. A Statista szerint a globális IoT-piac értéke 2026-ra elérheti az 1,38 billió amerikai dollárt.

Az IOTSWC 2025 rendezvényhez csatlakozik a Barcelona Cybersecurity Congress hatodik kiadása is, amelyet a Katalán Kiberbiztonsági Ügynökséggel közösen szerveznek, hogy előmozdítsák a kiberbiztonság kultúráját az ipar minden területén.