Nem teher, hanem plusz lehetőség az e-recept – hangsúlyozta a rendszer bevezetéséért felelős miniszteri biztos és a magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva.

dtKépünk illusztráció – fotó: myhippocrates.eu

Vartus Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériumának E-health koordinációval kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztosa elmondta: a rendszer kidolgozása során végig szem előtt tartották, hogy egyes társadalmi csoportok felkészültebbek a digitalizáció eredményeinek felhasználására, mások kevésbé.

Az e-recept november elsejei bevezetésekor – felírási igazolás néven – megmarad a jelenleg is használatos vény, csak mellette lehetőségként jelenik meg két másik megoldás. Ezek szerint az e-személyivel vagy hagyományos személyi igazolvány és TAJ-kártya felmutatásával a recept nélkül is kiválthatjuk gyógyszereinket – mondta.

Vartus Gergely hangsúlyozta: a két rendszer egymás mellett fog működni, hiszen a digitális megoldást bevezető országok példája azt mutatja: hat-hét év elteltével emelkedik 90 százalék fölé a kiváltott receptek között az elektronikus változatok aránya.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke azt emelte ki: november elseje nem jelent érdemi változást munkájukban, ugyanakkor mindenkit arra kérnek, hogy – főleg a kezdeti időkben – hozzák magukkal a papíralapú vényt is. Megjegyezte: jövő év végéig amúgy is kötelező a papír alapú vények kiállítása, de ha valaki kéri, utána is megkapja a hagyományos receptet orvosától.