Súlyos következményekkel járhatna a globális gazdasági és tudományos együttműködés szempontjából, ha az ellene indított "rágalomhadjárat" miatt kizárnák a Huawei kínai távközlési óriásvállalatot a beszerzési tenderekből az 5G mobilhálózatok kiépítésének során Európában – figyelmeztetett a távol-keleti ország Európai Unió melletti nagykövete egy hétfői lapinterjúban.

csmCsang Ming szerint súlyos következményei lehetnek, ha kizárják a Huawei-t a technológiai versenyből – fotó: Xinhua / Ye Pingfan

"Nem segít, ha rágalmazást, diszkriminációt, nyomásgyakorlást, kényszerítést vagy spekulációt alkalmazunk másokkal szemben" – mondta Csang Ming a Financial Times című brit lapnak adott interjúban. Biztonsági megfontolásból nemrég az Egyesült Államok, majd Ausztrália, Új-Zéland és Tajvan is kizárta az 5G hálózatok fejlesztéséből a Huawei-t, illetve Japán is erre készül. Washington szerint Peking kémkedésre használhatja fel a cég berendezéseit, a vádak arra a kínai jogszabályra hivatkoznak, amely megköveteli a technológiai vállalatok együttműködését a hírszerző szervekkel.

A nagykövet határozottan tagadta ezeket a vádakat, és kijelentette, hogy a Huawei kizárása Európa számára is káros lenne, a rendkívül magas szinten összefonódott szállítási és értékláncokat ugyanis nem szabadna mesterségesen és szándékosan szétszakítani, ez szerinte "nagy felelőtlenség" lenne. Kiemelte, hogy országa párbeszédre törekszik, s hangsúlyozta a szabályalapú nemzetközi rend melletti kiállás és a protekcionizmus elleni küzdelem fontosságát.

A közüzemi infrastruktúrát, önvezető járműveket, ipari robotokat, de még gyógyászati berendezéseket is hálózatokra kapcsoló "negyedik ipari forradalmat" bevezető 5G technológia megjelenésével különösen fontossá váltak a biztonsági szempontok a kormányzatok szemében. A korábban a kínai néphadseregben mérnökként szolgáló Zsen Cseng-fej által alapított Huawei legfőbb versenytársa a területen a svéd Ericsson és a finn Nokia.