A kínai számítógépgyártó, a Lenovo sárvári gyártókapacitás-bővítése is azt jelzi, hogy Magyarországon komoly növekedési tartalékok vannak, a beruházás egyben újabb példája annak is, hogy itt a világ vezető vállalatai is megtalálják számításaikat – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken, a Lenovo Hungary és stratégiai partnere, a Flex Hungary közös beruházásának átadásakor Sárváron.

A beruházás ráadásul a következő évek egyik legfontosabb húzóágazatában, az infokommunikációs szektorban valósult meg, tovább növelve Magyarország szerepét a világ egyik piacvezető ágazatában. Több mint félmilliárd forintból bővült a kínai Lenovo sárvári gyártókapacitása, ezáltal akár duplájára is emelkedhet a számítógépgyártó magyarországi termelése, és mintegy 250 új munkahely jött létre – ismertette a miniszter. 

lenovo1
Fotó: Varga György / MTI

A fejlesztés eredményeként a Lenovónak 2009 óta termelő magyarországi Flex üzem gyártja az idei évtől az x86-os szervereket és tartozékait, beleértve a rendszer-összeszerelést, a tárolási és hálózati lehetőségek teljes körét.

Az informatikai szektorban megvalósuló beruházások rendkívül fontosak a magyarországi iparfejlesztés szempontjából is. Az IKT szektor 400 ezer embernek biztosított munkát 2015-ben, hozzájárulása a bruttó hazai termékhez (GDP) arányát tekintve a harmadik legnagyobb volt az Európai Unióban. Emellett a nemzetgazdasági kivitel 8,3 százalékát adta az ágazat – emelte ki a gazdasági tárca vezetője.

Varga egyúttal bejelentette, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium olyan iparági szakstratégián dolgozik, amelynek eredményeként tovább emelkedik a terület súlya. Mint fogalmazott, a tervezett intézkedések eredményeként 3 év alatt az IKT-szektorban foglalkoztatottak száma mintegy 20 ezerrel nő, a bruttó kibocsátás és hozzáadott érték termelése pedig mintegy 5 százalékkal emelkedhet. A tovagyűrűző hatásokat figyelembe véve ez mintegy 50-60 ezer új munkahelyet, és 200 milliárd forint GDP-növekedést eredményezhet 2020-ig – mondta a miniszter.

Mint arról Lukács Anita, a Lenovo Magyarország ügyvezető igazgatója beszámolt, a magyarországi Flex üzem kezdetben még csak egy termékvonalat, asztali számítógépeket gyártott az EMEA piacra (Európa, Közel-Kelet és Afrika), azóta már grafikus munkaállomások, all-in-one (AIO) számítógépek gyártása is megkezdődött a sárvári üzemben, az idei évtől pedig az x86-os szervereket és tartozékait, beleértve a rendszer-összeszerelést, a tárolási és hálózati lehetőségek teljes körét is itt gyártják.

A szervergyártás bevezetése egy hosszú folyamat, a tesztüzemek május-júniusban kezdődtek, a nyár második felében indult meg a tömegtermelés az egyszerűbb szerverek területén, jelenleg már a komplexebb szervereket is itt gyártják, eddig mintegy 5000 szerver készült el. A teljes termékportfólió magyarországi gyártása jövő évtől várható, amelynek keretében már a csúcsmodellek gyártása is Magyarországra kerül.

A szervergyártás Magyarországra helyezését az ügyvezető igazgató többek között azzal indokolta, hogy jelentős költségmegtakarítást eredményez, valamint az Európai Unióban történő gyártás lehetővé teszi, hogy legfeljebb 5 napon belül bárhová szállíthatóak legyenek a termékek, országon belül és a környező országokban pedig akár egy nap is lehet a szállítási idő.

lenovo2
Fotó: Varga György / MTI

A világ legnagyobb PC gyártója (személyi számítógép), a Lenovo 2013 óta Magyarországon is a legnagyobb, ezzel folyamatosan 25-30 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, azaz minden harmadik-negyedik Magyarországon értékesített számítógép Lenovo. Emellett a cég 2016 első fél évének végére a tabletek piacán is megjelent – emlékeztetett Lukács Anita.

Lang János, a Flex Magyarország alelnöke elmondta: a Lenovónak dedikált gyáregység kezdeti manuális folyamatait idővel felváltották az intelligens megoldások, az utóbbi időszakban pedig több lépést tett az üzem a hatékonyság növelése érdekében. Az alelnök beszámolt arról is, hogy az utóbbi években a Lenovo minőségi kiválósági díjjal jutalmazta a gyárat, amely több éven keresztül nulla hibával szállította termékeit.

Az eseményen kapott tájékoztatás szerint a Lenovo egy 46 milliárd dolláros árbevétellel rendelkező, Fortune 500-as listáján szereplő vállalat. A legutóbbi pénzügyi jelentés szerint a második negyedéves árbevétel 11,2 milliárd dollár volt, 12 százalékkal magasabb az előző negyedévinél, de 8 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A vállalat második negyedévének adózás előtti árbevétele 168 millió dollár lett, jelentősen meghaladva a tavalyi év második negyedévi eredményét.