Az első kvantumszámítógépek Csehországban, Németországban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban és Lengyelországban lesznek, több mint százmillió euró összértékű a beruházás. Gyorsabb gyógyszerfejlesztéseket, logisztikai számításokat és új anyagok kikísérletezését vár az Unió.

Illusztráció: flickr

A számla felét az európai nagy teljesítményű számítástechnikával foglalkozó közös vállalkozás (EuroHPC) állja majd, míg a másik ötven százalékot az Unió adja – derült ki az EU weboldalán megjelent sajtóközleményből. Magyarország is a vállalkozás tagja, de ennek a projektnek nem említik a részeként. Ennek ellenére a közlemény szerint "a tudományos kutatók és iparági szereplők – legyenek bárhol is Európában – hozzáférhetnek a legkorszerűbb európai technológián alapuló hat kvantumszámítógéphez."

A kvantumszámítógépek leginkább olyan optimalizációs feladatok elvégzésre lesznek használhatóak, amelyeknél a lehetséges kombinációk és kimenetelek hatalmas választékbából kell kiszűrni a megfelelőt. Az eszközökre még az éghajlatváltozás komplex témájában is is számítanak – világított rá Margrethe Vestager, digitális átállásért felelős biztos.

A "Digitális évtized" program célkitűzései között szerepelt, hogy "kvantumgyorsulással" rendelkező számítógépek épüljenek a kontinensen - emlékeztet rá a közlemény. Ilyen eszközöket és szimulátorokat illesztenek majd gyorsítóként a meglévő szuperszámítógép-infrastruktúrába a most bejelentett projektben, amit 2023 második felére szeretnének megvalósítani.

Korábban már finanszírozta az EuroHPC két kvantumszimulátor telepítését meglévő szuperszámítógépekbe, Franciaországban és Németországban a GENCI Joliot Curie és a JUWELS fog majd így működni. Az ilyen rendszerek programozásához még nincsenek megfelelő nyelvek, ezért ezek írására a Bizottság külön központokat is létre fog hozni.