A Richter elindította hétfőn 2 milliárd forint értékű pályázati projektjét, amely biologikumok, azaz biotechnológiai úton előállított gyógyszerek gyártásának támogatását szolgálja, a fejlesztés véhetően 2021-ig tart – közölte a társaság az MTI-vel.

A Richter Gedeon Nyrt. Magyarországról vált multinacionális vállalattá – fotó: richter.hu

A Biologikumok gyártástechnológiájának optimalizálása és az azt támogató analitikai vizsgálati módszerek fejlesztése című projekt költségvetéséből 1,48 milliárd forint a Nemzeti, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alapból kapott pályázati támogatás.

A közlemény szerint a program megvalósításán, ehhez kapcsolódóan a molekuláris biológiai, mérnöki és analitikai alkalmazott gyógyszerfejlesztési tudás erősítésén a Richter konzorciumi formában együtt dolgozik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, és a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközponttal.

A Richter kutatás és fejlesztés portfóliójában a biologikumok gazdaságossága, gyártástechnológiájuk hatékonyságának növelése kiemelt helyen szerepel – mutatnak rá a közleményben. A biológiai gyógyszerek terápiás jelentősége különösen markáns az immunológia és az onkológia területén, bizonyos súlyos betegségeknél az egyetlen terápiát nyújtják a tünetek enyhítésére. E gyógyszerek rendkívül drágák, fejlesztésük és gyártásuk is nagyon tőkeigényes.

A Richter 2006-ban határozta el, hogy rekombináns technológiával bioszimiláris (biohasonló) gyógyszermolekulákat fejleszt. E készítmények terápiás használata jelentős megtakarítást hozhat a gyógyszerkassza számára, így nemzetgazdasági jelentőségük is meghatározó – mutatnak rá. 

A Richter részvényeit a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzik. A papírok hétfőn 5250 forinton zártak, az elmúlt egy évben a papírok legmagasabb ára 7296 forint, a legalacsonyabb pedig 5090 forint volt.