18 partner vállalattal együttműködve a Siemens AG létrehozta a "MindSphere World” szervezetet, ami a MindSphere felhő alapú, nyílt IoT (Dolgok Internete) operációs rendszer felhasználóinak az egész világra kiterjedő egyesülete.

mindsphere application centreA Siemens MindSphere World központjai – fotó: Siemens

A szervezet célja a MindSphere alapú ökorendszer globális elérhetőségének kiterjesztése. Létrehozásának további indoka az egyes tagok támogatása a MindSphere platformon alapuló IoT megoldások kifejlesztése és tökéletesítése során, és a digitális gazdaság új piacaira történő belépésük elősegítése. Ennek részét képezik azok a javaslatok, amik az iparágnak a MindSphere IoT operációs rendszerrel kapcsolatos igényeire vonatkoznak, valamint az adatok hasznosításának egységes szabályaira tett ajánlások. A szervezet további funkciója a tudományos tevékenység, a kutatás és az oktatás elősegítése MindSphere környezetben.

"A MindSphere World megalapítása újabb jelentős lépés a MindSphere-t mint nyílt IoT platformot körülvevő ökorendszer népszerűsítése során. A MindSphere World tagjainak széles körű szakértelme, és az általuk kínált megoldások teljesen új digitalizációs lehetőségeket tárnak fel a felhasználók előtt szerte a világon" – jelentette ki Klaus Helmrich, a Siemens AG igazgatótanácsának tagja.

A MindSphere World alakuló ülését abban a "MindSphere OpenSpace" elnevezésű, közelmúltban megnyitott innovatív fejlesztési- és munkakörnyezetben tartották, amely az új berlini részleg (Factory Berlin) részét képezi. A német kormány, a Siemens és más vállalatok által támogatott kezdeményezés eredményeként létrejött Factory Berlin ismert műszaki vállalatokat hoz össze fejlesztőkkel és induló vállalkozásokkal egy több, mint 13.000 négyzetméter alapterületű irodatérben.

Az induló vállalkozások tanácsadó központjaként működő campus érdeklődésének középpontjában a Dolgok Internete (IoT) áll. A digitalizáció korszakának küszöbén a "MindSphere OpenSpace" ideális körülményeket teremt a MindSphere World tagjai és más felhasználók számára alkalmazások és digitális szolgáltatások fejlesztésére, valamint teljesen új piacok meghódítására.

Jan Mrosik, a MindSphere World igazgatótanácsának elnöke és a Siemens Digital Factory divízió vezérigazgatója hozzátette: "Egy világméretű közösség kialakításával, ahol a tagok között különféle ipari és informatikai vállalatok ugyanúgy megtalálhatók, mint induló vállalkozások, egy MindSphere platformon alapuló ökorendszer létrehozása és további fejlesztése volt a célunk. Ezt szem előtt tartva jön létre a társulás tagjaiból a MindSphere World nevű szervezet – először Németországban, majd működési területét kiterjesztve a nemzetközi porondra is."

A szervezet tagjai bizottsági ülések keretében olyan kérdésekkel foglalkoznak, mint például az iparnak a MindSphere platformmal kapcsolatos igényei, adatvagyon kezelési (data governance) koncepciók és az egyesület PR tevékenysége. "A MindSphere nyílt struktúrája az előnyök széles skáláját kínálja a felhasználók számára, főként a gépek és berendezések gyártó-független csatlakoztatása révén, valamint az alkalmazások (appok) fejlesztése során.

A MindSphere World keretein belül most már arról is beszélhetünk más felhasználókkal, hogy például miként alakítják át az alapvető változásokat előidéző (diszruptív) technológiák a gazdaságot általában, és milyen üzleti lehetőségeket teremt ez, amik aztán felhasználhatók az IoT alapú megoldásoknál" – mondta Bruno Geiger, aki a MindSphere World igazgatótanácsának tagja, valamint az Eisenmann cég ügyvezető igazgatója és műszaki vezérigazgató helyettese.

"Mivel a szabványok kialakítása döntő szerepet játszik egy világméretű ökorendszer létrehozásában, a MindSphere World tagjai együttműködnek annak érdekében, hogy ajánlásokat tegyenek a MindSphere alapú alkalmazásokkal kapcsolatos szabványokra. Olyan javaslatokat is felvázolunk, amelyek lehetővé teszik a különféle MindSphere alapú megoldások közötti átjárhatóságot" – jelentette ki Andreas Oroszi, a MindSphere World igazgatótanácsának tagja és a Festo cég digitális üzletágának rangidős alelnöke.

A Siemens AG mellett a "MindSphere World" alapító tagjai között találjuk az alábbi vállalatokat: ASM Assembly Systems GmbH & Co. KG, CHIRON Group SE, Eisenmann SE, Festo AG & Co. KG, Gebr. Heller Maschinenfabrik GmbH, Grob-Werke GmbH & Co. KG, Heitec AG, Index-Werke GmbH & Co. KG, J. Schmalz GmbH, Kampf Schneid- und Wickeltechnik GmbH & Co. KG, Kolbus GmbH & Co. KG, Kuka Aktiengesellschaft, FFG Europe & Americas (MAG IAS GmbH), Nordischer Maschinenbau Rud. Baader GmbH +Co. KG, Rittal GmbH & Co. KG, Sick AG, Trumpf Werkzeugmaschinen GmbH + Co. KG, Michael Weinig AG.